!SVĚT TEMNOTOU V PRODEJI JIŽ OD 25.2.2014!

NA NĚ JAKÝ ČAS, JAKO ZKUŠEBNÍ LHŮTA JE BLOG PŘESUNUT NA
WEBOVÉ STRÁNKY ZDE! DĚKUJI ZA POCHOPENÍ A SNAD SE BRZY SEM
VRÁTÍM!:)

Gothic styl a historie

10. ledna 2013 v 15:20 | ewril
Asi jste si všimli nové rubriky s názvem Gothic :) Ano, v této rubrice bude přibývat vše, co se gothic týče a co nějak souvisí se mnou. Jelikož gothic styl miluju, je mým součastným stylem a vypadá to že také ještě dlouho bude a díky němu jsem taky konečně našla sama sebe. Jsem goth nebo chcete-li gotička a první článek je o tom, co že to gothic vůbec a o čem je.

Spousta lidí dneska ani netuší, co to gothic vlastně je. Poznala jsem to na vlastní kůži.Hodně lidí ve třídě tvrdí že jsem emo. Ale stím to nemá nic společného!

V tomto článku budu psát pouze svůj názor, může se lišit s názorem ostatních gothiků, ale o tom to přeci je, ne?! Nikdo z nás není stejný, ani lidé, kteří mají stejný styl. Každý svůj styl vnímá a bere jinak, pro někoho je základ v hudbě, pro někoho v oblékání, pro jiné ve způsobu myšlení, někoho ve způsobu například hisot


V dnešní době už se gothic hodně rozrůstá a na ulici můžete potkávat stále více lidí právě tohoto typu, většinou jsou to dívkya ale znám případy i kluků. Já chodím na příklad do školy kde jsou poze dvě Gothicky a to jsem já a ještě jedna holka. Zato se nám na škole čím dál více a více rozrůstá emo...

Pro mě je to velká radost, když vidím, jak začíná být gothic styl stále víc oblíbený a taky známější. Na internetu můžete najít minimálně tři gothshopy, z nichž můj nejoblíbenější je Nosferatu, kam i ráda chodím nakupovat osobně. Zrovna dnes jsem si obohatila svůj šatník novým kouskem;-)

Pro mě je gothic především o způsobu myšlení a o pohledu na svět. Když je někdo gothic, neznamená to, že neustále trpí depresemi a je pořád smutný, to jsou jenom žvásty. Ani neplatí to, že vzíváme Satana či Ďábla a jiné pekelné síly.
Goth lidé ale vidí krásu tam, kde ji ostatní lidi nevidí. Krásu v temnotě, jakýmsi zvláštním způsobem nás přitahuje všechno tragické a smutné, ačkoli sami trpět netoužíme, milujeme vše morbidní a temné. Častá je i záliba v posmrtném životě - mě posmrtný život přímo fascinuje! A všechno, co souvisí se smrtí. Podívejte se například na mě! jsem gothic ale není má jediná záliba. Miluju své přátele, rodinu, zvířata a vše co s nimy souvisí a ze všeho nejvíve psaní, čtení, kreslení a vše co souvisí s riteratůrou...

Někdy může gothic i tak trochu souviset s čarodějnictvím a magií. Já věřím v magické síly, v nadpřirozeno a všechno mystické. Přitahuje mě černá magie, ačkoli vím, že je špatná. Velmi známá je také záliba gothiků chodit večer na hřbitovy.Ještě jsem to nikdy neskoušela a zatím nemám chutě zkoušet ale nikdy neříkej nikdy:) Takže jsem se rozhodla přidat vám něco málo o gothic stylu a historii:) Také plánuji článek s Gothic modou, ukázky mého oblečení a také klasického gothic líčení, to ale někdy jindy:)
Co se týče oblékání, nosí se převážně černé barvy, ale také rudé nebo fialové. Nejčastější jsou sukně, různé topy nebo korzety, návleky na ruce, vysoké a mohutné boty.
Líčení je také v tmavých barvách, důležité je zvýraznění očí - silné černé linky, tmavé stíny, řasenka... Večer můžete nosit i černou nebo fialovou rtěnku, všechno závisí jen na vás. Typické je i bledá až bílá pleť, ale není to zásadou. Já mám pleť karamelovou od přírody a tak se mi to líbí.
Barva vlasů: opět je nejčastější černá. Může být ale i temně rudá a hodně dobře vypadají i dlouhé blond vlasy, třeba černě podbarvené. Vlasy mají být rovné, ale zase to není pravidlem, nosí se i vlnité, možné je i tmavě modrá barva ale nejčastěji je asi ta černá;)

O všech těchto věcech související s módou se ještě detailněji rozepíšu v dalších článcích ;-)
Důležitá je také hudba. Často se poslouchá tvrdá hudba jako je metal nebo gothic rock, známé kapely jsou například Evanescence, Nightwish, Slipknot nebo kabát což je má úplně nejoblíbenější kapela:D

ještě pro informaci: komentujte prosííím moc!Protože mám deně náštěvnost třeba 10 lidí i více a přesto nemám u nového článku žádný koment nebo pouze 1 nebo 2!!! Je to děs!!!! Takže ještě jednou prosím komentujte, jsem moc vděčná těm kteří komentují:) Tak a tet historie;)

Goth je schopnost najít umění tam, kde se zdá, že chybí - najít světlo v temnotě a přijmout celou jeho podstatu. (Jennifer Mason)
Název stylu "gothic" pochází od gotického stylu, panujícím v Evropě od 12.století. Samotný název "gotika" je hanlivý, neboť pochází od barbarského kmene Gótů, který vydrancoval roku 410 Římskou říši. Samotný kmen je starogermánského původu a jeho název pochází od dánského ostrova Gottland, odkud se rozšířili svou výbojností a krutostí. S křehkým a pobožným gotickým stylem v Evropě (kdo by neznal slavné gotické katedrály :) však má pramálo společného, snad jen to, že staří Gótové byli velmi nábožní a ač byla jejich víra pohanská, dokázala, že byli tak výbojní a expanzivní. Tato zbožnost se později přenesla do chápání křesťanského a gotika se tak stala jedním z nástrojů tehdy panující katolické církve udržující mysl prostého věřícího na nejvyšším stupni bázně a oddanosti. To je ten důvod, proč se gotický styl vyznačoval štíhlými vysokými tvary (vypínající se k nebesům, u prostého člověka to mělo vyvolat pocit nicotnosti vůči Bohu), okna ve tvaru sepjatých rukou (nabádání k modlitbám), sochy skroucené do S, obrazy s výhradně náboženskými motivy atd.

Termín "gothic" tak, jak ho vnímáme dnes, je užíván k označení subkultury, založené především na osobitém stylu umění, literatury a hudby. Některé formy gotického umění se sice datují až do 12. - 15. století, nicméně například termín "gothická hudba" (která je odpovědná za největší rozmach a rozvoj současné gothické subkultury) jak je vnímán dnes, je pojmem, který se používá již téměř výhradně k označení "novodobé gothiky", jen málokdy si v souvislosti s ním lidé představí dobovou hudbu, který byla ale ve svém čase velmi oblíbená.

Počátky novodobého gothic stylu se datují do 70.let 20.století, kdy vzniklo v Británii hnutí punk. Hnutí punk bylo víc než cokoli jiného revolta proti společnosti, politické situaci, kultuře, ekonomickému úpadku atd., prostě proti všemu, co v té době převládalo a bylo aktuální. Když se punk rozšířil do USA, stal se obrannou reakcí na válku ve Vietnamu podobně jako hippies. Punková hudba byla tvrdá, syrová, nevybíravá, plná pocitů, myšlenek, často zvrácených emocí. Na hudební scéně se však neuchytila jinak než jako underground, neboť mainstreamová kultura se mu bránila všemožným způsobem.

Gothic jako styl potom vykrystalizoval na počátku osmdesátých let, přičemž více než jako součást punkového hnutí by se dal považovat jako reakce na něj. Jedna čtyřčlenná punková kapela jménem Warsaw se také objevila roku 1977 v anglickém Manchesteru. Stejně jako mnoho vrstevníků, ani oni neuměli moc hrát, nicméně energie, která byla cítit ve zvuku a výrazu kapely byla mocná a ojedinělá. Původní styl kapely byl během měsíců potlačen, a členové rozhodli o změně jména na Joy Division. Tento název byl díky svému kontroverznímu odkazu na nacistické Německo mnohokrát diskutován, nicméně sami členové kapely popírají jakoukoliv spojitost s nacionálně-socialistickými názory, čemuž nahrával i fakt, že jejich texty neobsahovaly ani stopu rasistické ideologie. To, co evokovaly texty Iana Curtise byl pocit bezmoci, beznaděje a zoufalství. Kapela se posunula od rozzlobeného tříakordového punku k něčemu zcela novému a daleko temnějšímu. Byl to nový zvuk, který manažer Joy Division, Anton H. Wilson, nazval "gothickým", a dal tak jméno celému hudebnímu směru, který se rodil.

Zatímco některé ranné kapely byly označeny za "gothické" svými vrstevníky, kapely a fanoušci se vesměs této škatulky nedrželi. Ve skutečnosti byla ranně "gothická" hudba mnohem častěji označována jako "deathrock". Deathrock byl výrazně ovlivněný punkovým zvukem, na rozdíl od toho, co začalo být chápáno pod pojmem "gothický" v průběhu let.

Textařsky má gothická hudba kořeny v gotické literatuře. Převažovala témata smrti, osamělosti a romantiky. Gothičtí textaři se zpravidla vyhýbali zjevným politickým poselstvím, ačkoliv ve spoustě textů jsou jemné narážky patrné. Punkové texty byly charakteristicky přímé, zpěvné, často vulgární, řešící závažná sociální, nebo politická témata. Texty v gothické hudbě se liší důrazem na umění i styl - slang a vulgarismy se téměř nepoužívaly.

Styly gothické hudby zasahují od světlých, snových počinů, až k těm temným a hrůzným. Zatímco některé kapely dosáhly jistého komerčního úspěchu (The Cure, Siouxsie and the Banshees), většina jich zůstala před zraky mainstreamové kultury skryta. Většina gothic/deathrockových kapel ovšem stejně nebyla "běžnému posluchači" snadno přístupná, jak kvůli stylu a zvuku hudby, tak kvůli její dostupnosti.

generací gothické hudby.
Průkopníky nového hudebního stylu ve Velké Británii, kolem nějž se později vytvořila gothická scéna, byly nejprve post-punkoví Adam and the Ants, dále tzv. pozitivně-punkoví (anglicky positive punk) Southern Death Cult, Sex Gang Children. Nejdůležitější roli při formování gothické scény sehrály skupiny Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus a UK Decay. Přestože jejich hudba na počátku své existence náležela ještě do oblasti punku, později se z něj vyvinulo něco zcela nového, co získalo označení "deathrock". Hnutí se kromě hudby odlišovalo specifickým "dekadentním" vzhledem a módou.

V roce 1985 byla již podoba gothického hnutí poněkud jiná. Hudba tehdy dosáhla svého rozkvětu a díky médiím měla všeobecně známá gothická subkultura obrovské množství příznivců. Nastalo období tzv. druhé generace gothického hnutí, které trvalo až do roku 1995.
Dřívější deathrock se změnil k nové podobě a vznikl tak již samostatný žánr "gothic rock", formovaný klíčovými The Sisters of Mercy, dále Fields of the Nephilim atd.
V polovině 90. let dochází opět ke změně gothické scény, která bývá od roku 1995 až po současnost nazývána tzv. třetí generací hnutí goths. Gothický styl byl tehdy díky médiím a hudebním vydavatelstvím hlouběji popularizován. Poté, co se podařilo komerčně prosadit několika skupinám, vyšlo najevo, že mladí lidé byli tehdy temným vzhledem a zvukem fascinováni a označení "gothic" bylo tím pádem dobře prodejné, třebaže interpret neměl ve skutečnosti s gothickou komunitou nic společného.
Od roku 2000 v gothické subkultuře vládne pluralita žánrů. Gothický underground obohatily nové žánry tzv. cabaret music, electroclash a indie rock. Objevily se rovněž další významné skupiny jako Rasputina, The Prids, Submarine Fleet, Fields of Aplomb a The Phantom Limbs. Převratným se stalo uskupení Cinema Strange (vzniklé již roku 1994), s nímž povstalo nové hnutí tzv.newgrave. Když si to shrneme, tak přidružené hudební styly jsou gothic rock, death rock, dark wawe a ethereal wawe.


Dnes gothická hudební scéna vzkvétá nejvíce v západní Evropě, hlavně v Německu. Známé jsou hudební festivaly Wawe-Gotik-Treffen, Zillo (zanikl 2004),M´era Luna. V USA je to Chamber´s Dark Art and Music Festival.
V České republice a na Slovensku funguje množství talentovaných gothických sestav, které si zaslouží alespoň vyjmenovat: znojemská electro dark rock metalová kapela Ebola Joy, gothic rocková formace Výsměch? z Poličky, příborská doom rock gothic metalová kapela Greedy Invalid, šumperská doom rocková kapela Dying Passion, brněnští dark melancholic rock hrající Alvaréz Peréz nebo slovenská gothic death rockové sestava The Last Days of Jesus a řada dalších.
To je skutečně jen velice stručný přehled, ale pomáhá nám pochopit obecnou charakteristiku tohoto stylu, který je spojován s určitými hudebními žánry i styly. Hudba má specifickou atmosféru. Může nahánět hrůzu, vzbuzovat pocity melancholie, smutku a nostalgie. Texty písní s mystickými, záhadnými motivy, které vyjadřují smrt, depresi, ale i lásku, přátelství a smysl života vytváří samy o sobě už obraz o svých příznivcích a posluchačích. Je tedy jasné, že subkultura goths má své kořeny v hudbě.
Od 80.let se "gothic style" příliš nezměnil, přibylo pár hudebních těles a obohatila se i móda. Přibylo více latexu a obojků na krku. "Gothic style" je často svázán s fetišismem (guma, latex, velmi odvážné a erotické oblečení). Potlačení pohlavnosti, (muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty - ženy v těsných kožených kalhotech a ověšené řetězy). V každém městě se snad dnes najde skupinka gotiků."Gothic is live!"


Gothická subkultura byla ovlivněna různými umělci - nejen hudebníky, ale také malíři a fotografy. Jejich práce jsou založeny na mystice, morbiditě, romantismu. Na obrazech najdeme upíry, duchy i erotická těla. Barvy jsou vždy temné. Z fotografů je známý Vion Ielegems z Belgie, Anni Bertram z Německa, Stéphane Lord z Kanady, Simon Marsden z Anglie a Nadja Lev z USA. Mezi slavné grafiky patří Rachel Huntington, Gerald Brom, Nete Thomas a další.

Na vývoji tohoto stylu je také značně patrný vliv literatury. Gotický román konce 18.stol. je spojený se jménem Horac Walpole a s jeho publikacemi Orantského zámku (The Castle of Oranto) z roku 1764. Položil tak základy pozdější hororové literatury a filmů ( ikonografie - hřbitovy, ruiny hradů nebo kostelů, duchové, upíři, noční můry, prokleté rodiny, pohřbívání zaživa , netopýři, pavučiny, atd.Nejznámější je postava Drákuly, původně zobrazeného v románu Brama Stokera, ale proslaveného v hororových filmech. Z 60. let 20.stol. jsou známy seriály The Adams Family a The Munsters. Propojení mezi hororem a "goths"se ukázalo ve filmu z roku 1983 The Hunger - s obsazením slavných hvězd Davidem Bowie, Catherine Deneuve a Susan Sarandon. Film uváděl rockovou skupinu Bauhaus s písní Bela Lugosi´s Dead. Mezi romantické spisovatele patří i Keats, A.E. Poe, Baudeaire, Anna Rici - podle její knihy byl natočen film Interview with Vampire, kde hrál Tom Cruise a nebo The Qween of damned. Gothická subkultura tak byla ovlivněna mnoha různými umělci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuza Zuza | E-mail | 1. března 2013 v 19:31 | Reagovat

Ahoj,
měla bych na Tebe velkou prosbu, dokončuji bakalářskou práci a chtěla bych přiblížit styl o kterém píšeš. Základní informace mám, ale chěla bych se s tím seznámit taky z pohledu někoho, kdo tento styl uznává, popř. kdo se s ním ztotožnil :-) . Mohla bys mi prosím dát na sebe kontakt - tedy pokud bys měla zájem být mou "učitelkou a rádcem" je totiž něco jiného psát o něčem co si jenom načtu v knižákách  :-)

2 aenyewiiddaen aenyewiiddaen | 8. listopadu 2013 v 18:47 | Reagovat

Chtěla jsem jen dodat jak tam máš ty rovné vlasy tak k typickým prvotním goths patří spíše natupírované :)

3 Berenika Berenika | E-mail | Web | 17. listopadu 2013 v 15:39 | Reagovat

Au. Na začátku to docela bolelo. Bledá pleť jako typický znak? Jako kdyby gothici byli nějaká nová rasa. :D Patří sem i lidé s černou barvou kůže. A návod, jak gothik má mít vlasy... To jsem taky ještě neviděla a komentář o tupírování to dorazil. Jako gothička si nebudu vlasy ani tupírovat, ani žehlit. Typické znaky toho, jak by měla většina nosit vlasy a tak dále prostě neexistují. Tisíce lidí by vypadaly stejně. U skupin, které jsou tvé oblíbené, jsem měla chvíli pocit, že je považuješ za gothické. A kritika ještě k jedné větě - jestli je něco, co se o gothické hudbě nedá říct, tak to, že je tvrdá.

Každopádně o tom, že Joy Division měnili jméno, jsem doteď nevěděla, takže děkuji za novou informaci a celkově i přes výtky to nebylo špatné čtení, chválím.

4 Elle Raven Elle Raven | Web | 25. prosince 2013 v 15:15 | Reagovat

goths počúvajú metal? áno? že o tom neviem.. a to sa subkultúre venujem už nejaký ten rok.. symphonic/doom metalová hudba (ktorá bola úplne odveci označená slovom gothic metal a pritom toto označenie bolo použité kvôli významu, nie preto že by to bola goth hudba) nemá s "gothikou" nič spoločné, možno v istej časti vývoja subkultúry ovplyvnila výzor goths.. ale čo sa týka toho, väčšina goths počúva goth rock, deathrock, post-punk, horror punk a tak ďalej.. toto všetko sú hudobné žánre, ktoré majú skutočne bližšie k punku, z ktorého to všetko vzniklo.. a keďže gothická subkultúra je hudobná subkultúra, ide v nej hlavne o to, čo počúvaš... výzor je úplne nepodstatný.. a viac k tomu nemám čo dodať...

5 Elizabeth Fallen Elizabeth Fallen | Web | 4. ledna 2014 v 19:56 | Reagovat

Narazila som na to, čo som práve nechcela.... Evanescence a Nightwish - goth kapely.... Hmmm, nie. Ja som kedysi bola gothičkou (a čosi z toho vo mne stále je), vieš, gothic nie je o líčení, oblečení a podobne. Ide skôr o hudbu. Ja som mala veľmi rada goth rock, deathrock a podobne (a stále mám rada).

6 werwolf werwolf | E-mail | 18. září 2014 v 9:11 | Reagovat

dik super napsano a jen souhlasim a clovek nemusi bit v cerne a je gotik jako ja a i presto ze mam uz pres 30let tak sem gotik

7 šárka šárka | E-mail | 16. října 2014 v 14:28 | Reagovat

děkuji za info zde,budu o tom psát slohovou práci do školy,vybrala jsem si toto téma,sama jsem rockerka,tak je mi to nejbližší,jen tak dál

8 šárka šárka | E-mail | 16. října 2014 v 14:31 | Reagovat

ještě se přidávám,k názoru,nezáleží na vzhledu,ten řešíme v 15.mě bude 40,muj syn také poslouchá gotic  ,jsme rodina metlošu,ale vzhled tak duležitý není,je to srdíčko

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
ČTU BLOGOVÉ POVÍDKY: